Diş Teli İçin En Uygun Yaş Nedir?

Günümüzde ortodontik tedavi, diş hekimliği alanında çok hızlı gelişen teknoloji sayesinde neredeyse her yaş için uygulanabilen güvenli bir tedavi seçeneğidir.

Bu nedenle, ister 10 ister 50 yaşında olun, hızlı ve güvenli bir şekilde uygulanan modern ortodontik tedaviler kapsamında başta şeffaf plaklar, diş telleri, sabit ve hareketli diğer uygulamalar ile çarpık dişleri düzeltmek ve ağız sağlığınızı kolayca iyileştirmek mümkün olabilmektedir.

Hem bir erişkin hem de bir çocuk için çarpık dişler, kendinden emin bir gülüşün ve dolayısı ile toplum karşısında kendine duyulan güvenin önündeki en büyük engellerden biridir.

Ortodonti tedavisine başlama ile ilgili temel sorun zamanlamadır. Pek çok hasta için çarpık dişler, hayatı boyunca herhangi bir yaşta tedavi edilebilir nitelikte iken bazı spesifik sorunlara ancak belirli yaş aralıklarında müdahale edildiğinde efektif bir tedavi, başarılı sonuçlar elde etmek mümkün olmaktadır.

Tüm bu sebeplerle, gerçek şu ki, hiçbir yaş, uygulanacak tüm tedavi seçimlerini kapsayacak şekilde  en iyisi değildir. Aslında, çocuğunuzun veya bir erişkin olarak sizin, diş teli takmadan önce uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi gereklidir. Bu şekilde, doktorunuz hem şimdiki hem de potansiyel olarak gelecekte ortaya çıkabilecek sorunları önlemeye yardımcı olacak kapsamlı bir plan geliştirebilir.

Neden erken yaşta tedaviye başlamalısınız?

Ortodontik tedavi, özellikle ağız henüz gelişme aşamasındayken yani büyüme-gelişim döneminde daha etkilidir. Bu aşamada, dişler ortodontik tedaviye daha uygun hale gelir. Bu da, daha hızlı sonuç elde edilen kısa bir tedavi süresi sağlar.

Ortodontik tedavi uygulamaları için çocuğunuzun büyüme- gelişim süresinin içinde bulunan ergenlik çağının sonlarına doğru gelmesini ve gelişmesinin bitmesini beklemek; görece daha yavaş hareket eden dişler, daha uzun tedavi süresi ve potansiyel olarak daha az etkili sonuçlar anlamına gelebilir.

Erken tedavi, yalnızca daha hızlı bir tedavi süresi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çocuğunuzun hala büyümekte olan vücudu nedeniyle genellikle daha iyi sonuçlar sağlar.

Ayrıca kişilik gelişiminin tamamlanmakta olduğu çocukluktan ergenliğe geçiş döneminde, çocuğun özgüvenine zarar verebilecek ve görünüşünde büyük bir kusur olarak algıladığı bu durum ortadan kaldırılmış olur.

Çocuğunuzun diş teline ihtiyacı olduğunu nasıl anlarsınız?

Çocuğunuzun diş teline ihtiyacı olup olmadığı konusunda size bir fikir verecek, dikkat edebileceğiniz bazı işaretler vardır:

 • Süt dişlerinin erken veya geç kaybı
 • Aşırı veya yetersiz ısırma
 • Isırma veya çiğnemede zorluk
 • Çıkıntılı , garip kapanış ilişkisine sahip dişler
 • 5 yaşından sonra parmak emme
 • Çene ve dişlerin yüzün geri kalanıyla orantısız olması
 • Yanlış yerleştirilmiş, çarpık dişler

Çocuğunuzda bu belirtilerden bir veya daha fazlasını fark ederseniz, bir diş hekimine danışmaktan çekinmeyin. Bu şekilde erken dönemde tespit edilen ortodontik rahatsızlık, yine erken dönemde kolayca tedavi edilebilir.

Diş teli tedavisi neden önemlidir?

Erken dönemde tespit edilen ortodontik bir anomali, yine erken dönemde tedavi edilmeye başladığında pek çok avantaj sağlar;

 • Çenesinin büyümesini yönlendirmek
 • Kalıcı dişlerin çekilme olasılığını azaltmak
 • Üst ve alt çenede, çene genişliğini düzenlemek
 • Kalıcı dişleri istenen pozisyonlara yönlendirmek
 • Çıkıntılı ön dişlerin travmatik yaralanma riskini azaltmak
 • Parmak emme gibi zararlı alışkanlıkların ortadan kaldırmak
 • Anormal yutma veya bazı konuşma problemlerini azaltmak veya ortadan kaldırmak
 • Kişisel görünüm ve benlik saygısını erken dönemden başlayarak iyileştirmek
 • Daha sonraki kapsamlı ortodontik tedaviler için tedavi süresini kısaltmak
 • Kalıcı dişlerin gömülü kalma olasılığını azaltmak
 • Kalıcı dişler için çene kemikleri üzerinde yer sağlamak

Çocuklar için ortodontik tedavi seçenekleri nelerdir?

Çocuğunuzun ortodontiye ihtiyacı olduğunda, en iyi tedavi seçeneği genellikle diş telleridir. Bu şekilde yapılan tedavi, en yaygın ortodontik tedavidir ve kolayca kişiye özel olarak tasarlanabilir. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde diş teli uygulamaları da eskisi kadar zorlayıcı değildir.

Üstelik bu teller, çocuğunuzun tedavi sırasında gülümsemesinin rengini seçmesine izin verecek şekilde farklı renklerde olabilir. Çocuğunuzun tedavi sırasında gülümsemesinin rengini değiştirebilme ihtimali bile, bu tedavinin zorlayıcı durumunu eğlenceli bir hale getirebilir. Renkli diş teli fikri çocuğunuza çekici gelmiyorsa, şeffaf diş teli uygulamak gibi bir seçeneği de vardır. Şeffaf diş telleri, metal diş telleri ile aynı şekilde çalışır. Ancak, diş renginde bir malzemeden yapılmıştır, daha az görünür ve gülümsemeyle daha fazla uyum sağlar.

Elbette, diş teli takmak çocuğunuzun günlük aktivitelerini etkileyecektir. Bu nedenle, tedavinin artı ve eksilerini çocuğunuzla tedavinin henüz başında iken dürüstçe konuşmak en iyisidir. Diş teli, dişleri düzeltmek ve çene gelişimine yardımcı olmak için mükemmeldir. Ancak, belirli bir beslenme tarzı ve ağız bakımı rutinine tedavinin sürdüğü yaklaşık 18 ay boyunca bağlı kalmayı gerektirir.

Diş teli için uygun yaş hangisidir?

Her çocuk benzersizdir. Bu da, her çocuğun çene yapısının ve dişlerinin de kendine özgü bir şekilde büyüdüğü ve geliştiği anlamına gelir. Çocukluk döneminde, sadece dişlerinde değil, ağız ve çene yapısında da birçok değişiklik meydana gelir.

Büyümesini gözlemlerken, dişleri ile ilgili bazı sorunlar fark edebilirsiniz. Yaklaşık 7 yaş civarına  geldiğinde, çoğunlukla o yaşa kadar farkında olmadığınız ortodontik problemler artık sizin için bike görünür hale gelecektir.

Ortodontik sorunların tedavileri, hemen her yaşta uygulanabilse de; ideal olarak diş telleri, çocuğun çene yapısı hala büyümekteyken uygulanarak tedavi başlanmalıdır. Bu da, 11-14 yaş aralığını ortodontik tedavi için en uygun yaş aralığı haline getirir. Bununla birlikte, özellikle iskeletsel problemleri olan bazı çocuklar için ortodontik tedaviye yaklaşık 6 yaş civarında bile başlayabilir.

Ortodontik tedavi sırasında; çocuğunuzun günde iki kez diş fırçalama, ara yüz fırçası kullanma ve diş ipi kullanma ile düzenli bir ağız bakımı rutinine sahip olması da önemlidir. Ayrıca, diş tellerine ve tellerin uygulandığı dişlere zarar gelmesini önlemek için hangi yiyeceklerden kaçınması gerektiğini kesinlikle anlaması ve yaşadığı herhangi bir sorun karşısında da kendini doğru biçimde ifade etmesi de gerekir.

Diş teli tedavisi ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi süresi, dişlerdeki çapraşıklıkların, çene büyümesindeki uyumsuzlukların ciddiyetine göre kişiden kişiye ve yaşa göre de değişecektir.

İlk muayene sonrasında doktor, diş tellerinin istenen sonuçları elde etmesinin beklenebileceği bir zaman aralığı belirtebilecektir. Bununla birlikte, dişlerin harekete ne kadar cevap verebildiğine, dişlerin ve diş tellerinin bakımına bağlı olarak bu sürenin değişebileceğini de bilmek önemlidir.

Çoğu hasta için bu süreler, ortalama 18-30 ay arasında olmak üzere en az 12 ay boyunca diş teli kullanımını kapsamaktadır. Bazı hastaların, doktorun önerdiği şekilde, ek süre boyunca diş tellerini takiben, sabitleyici apareyler de takmaya devam etmesi gerekecektir.

Yetişkinler için diş teli tedavisi

Diş telleri, yalnızca çocuklar ve gençler için değildir. Eğer dişlerinizdeki çapraşıklıklardan muzdaripseniz her yaşta gülüşünüzü iyileştirmek için yapılabilecek pek çok şey vardır.

Pek çok genç ve yetişkin, invisalign tedavisini tercih etmektedir. Çünkü, bu şeffaf hizalayıcılar neredeyse hiç fark edilmemektedir. Dişlere uyum sağlamaya yardımcı olan şeffaf diş telleri de pek çok yetişkin hasta tarafından tercih edilmektedir.

İlerleyen yaşlarda yapılan ortodontik tedavilerde, ihtiyacınız olan tedaviye bağlı olarak, diş teli tedaviniz çocukluk çağına göre biraz daha uzun sürebilir. Ancak, yine de gerçekten etkilidir ve diş teli tedavisi için belirlenmiş bir üst yaş sınırı yoktur.

Diş tellerini çıkardıktan sonra, yaşınız ne olursa olsun dişlerinizi doğru pozisyonda tutmaya yardımcı olması için bir süre sabitleyici takmanız gerekecektir. Ancak, sonucun tüm bu zorluklara değeceğinden emin olabilirsiniz!

Ortodontik tedavi her yaşta başarılı olabilir

Özellikle yetişkinler, güzel bir gülümsemenin faydalarını bilir. Diş teli tedavisi, oldukça estetik bir sonuç ve özgüvende belirgin bir artış sağlar.

Gelişen teknolojinin diş hekimliği pratiğinde de yerini alması sayesinde şeffaf seramik diş telleri ve invisalign tedavisi gibi yeni estetik alternatiflerin de bir sonucu olarak, diş teli tedavisini tercih eden yetişkin sayısında muazzam bir artış yaşanmıştır.

Yine bu gelişen teknolojinin sunduğu imkanlar sayesinde, günümüzde tedavi süreleri geçmişe göre çok daha kısadır. Genel olarak, giderek daha fazla sayıda yetişkin tedavi gördüğü için, bugün yetişkinler artık diş teli takmanın büyük bir farklılık olduğunu hissetmiyor. Diş teli tedavisinin artık yalnızca çocuklar için olmadığını bilmek, uygulamanın yaygınlaşmasında önemli bir faktör haline gelmiştir. Aslında, hastaların yaklaşık %25’i 18 yaşın üzerindedir. 70’li yaşlarına kadar, artık görünüşünde olumlu yönde bir fark yaratmak isteyen her yaştan yetişkin diş teli tedavisini rahatlıkla tercih etmektedir!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir