Diş Hassasiyeti Neden Olur?

Yemek yerken, soğuk veya sıcak bir şeyler içerken ya da sabahları dişinizi fırçalarken dişlerinizde ağrılı hisler yaşıyorsanız, bunu nasıl ortadan kaldırabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Diş hassasiyeti; diş fırçalama, diş ipi kullanma, yemek yeme, içme ve hatta soğuk havayı soluma sırasında dişlerde oluşan rahatsızlık hissidir. Diş hassasiyeti yaşadığınızda, rahatsızlığı gidermek ve tedavi etmek için alabileceğiniz bazı basit önlemler vardır.

Diş hassasiyeti, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Neyse ki, rahatsızlığı azaltmak için etkili olabilecek yöntemler vardır. Bu çözümlerden bazıları, evde kolayca uygulanabilir. Diş hassasiyetini nasıl yönetebileceğiniz konusunda daha fazla bilgi edinmek için, aşağıdaki çözümleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Ama öncesinde, diş hassasiyetine sebep olan faktörler nelerdir bir bakalım..

Diş hassasiyetine sebep olan faktörler

Diş hassasiyeti için bir risk grubu bulunmamaktadır ve herkesin başına gelebilir. En yaygın semptom; dişler soğuk, tatlı, asitli veya sıcak yiyeceklere maruz kaldığında ani, keskin bir ağrı hissedilmesidir.

Aşağıdakiler, dişlerde hassasiyet riskini artırabilecek faktörlerdir:

  • Çok sert fırçalamak veya sert kıllı bir diş fırçası kullanmak. Bu, diş minesini aşındırarak diş eti çekilmesine neden olabilir.
  • Diş eti çekilmesi, genellikle diş eti iltihabı da dahil olmak üzere diş eti hastalığından muzdarip kişilerde görülmektedir.
  • Çatlaklar, plaktaki bakterilerle dolabilir ve dişlerde iltihaba neden olabilir. Daha ciddi vakalarda, apse ve enfeksiyona neden olabilir.
  • Diş gıcırdatma veya sıkma. Bu, diş minesini aşındırabilir veya gözle görülemeyecek kadar ince çatlaklara sebep olabilir.
  • Plak oluşumu.
  • Uzun süreli gargara kullanımı. Bazı gargaralar, asit içerir. Asitler, mevcut diş hassasiyetini kötüleştirebilir. Daha iyi bir seçenek olarak, nötr florürlü gargaralar mevcuttur.
  • Bazı diş prosedürleri; Profesyonel temizlik, kuron değişimi ve diğer bazı tedavilerden sonra dişler hassaslaşabilir. Hassasiyet, genellikle 4-6 hafta içinde kaybolur ancak 6 aya kadar uzaması da olasıdır.

Diş hekiminizi ziyaret ederek başlayın

Diş hassasiyeti konusunda endişeleriniz varsa, ilk iş olarak bir diş hekiminden yardım alın. Hassasiyet, toplumda yaygın bir sorun olmakla birlikte, daha ciddi bir problemin ilk işareti de olabilir.

Diş hekiminiz, bunun altında yatan nedenin ne olduğunu belirleyerek sizin için en iyi tedavi seçeneğini uygulayabilir. Bir değerlendirmenin ardından, diş hekiminiz şunları önerebilir:

İyi bir ağız bakım rutini oluşturun

Doğru fırçalama ve diş ipi kullanımı, diş eti çekilmesine neden olduğu bilinen diş eti hastalığı gibi yıkıcı etkileri olan durumları önleyebilir. Diş etleri çekildiğinde, diş kökünün bir kısmı açığa çıkar ve hassasiyete yol açar.

Bunun yanı sıra, aşırı veya çok sert bir şekilde yapılan diş fırçalama da diş etlerinin çekilmesine ve diş minesi aşınmasına neden olabilir. Bunların her biri hassasiyete yol açabilir.

Hassas dişler için üretilmiş diş macunu kullanın

Diş hassasiyetini tedavi etmek için özel olarak tasarlanmış diş macunlarının çoğu, diş minesindeki küçük delikleri ve çatlakları geçici olarak dolduran bileşenler içerir ve bu mekanizma ile diş hassasiyet semptomların giderilmesinde yardımcı olabilir.

Yumuşak kıllı diş fırçası kullanın

Hassas dişleri rahatlatmak için etkili ipuçlarından biri, yumuşak diş fırçası kullanmaktır. Sert kıllara sahip bir diş fırçası kullanıyorsanız, durumu daha da kötüleştiriyor olabilirsiniz.

Sert kıllar ve aşındırıcı diş macunları, diş minesi üzerinde mikroskobik delikleri ve sonunda daha fazla hassasiyete yol açabilir. Ayrıca, diş eti çekilmesini kötüleştirerek hassas sinirlerin açığa çıkmasına neden olabilir. Yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmayı deneyin ve dişlerinizin yüzeyini korumak için nazikçe fırçaladığınızdan emin olun.

Geceleri ağız koruyucu kullanın

Hassaslaşmış dişlerin bir başka sebebi de  gece dişlerinizi gıcırdatmaktır. Buna, “bruksizm” adı verilir. Böyle bir sorun olduğunu hissettiğinizde diş hekiminize başvurmanız ve bu yönde muayene olmanız gerekir. Diş hekiminiz tarafından böyle bir sonunun varlığı tespit edilirse, diş hekiminiz dişlerinizin ölçülerini alarak uyku sırasında takmanız için size özel ve duruma özgü bir ağız koruyucusu yapabilir. Bu koruyucu, basınca karşı koruma sağlar ve gece diş gıcırdatma nedeniyle oluşabilecek diş hasarını da önler.

Diş eti sağlığınızdan emin olun

Diş eti çekilmesi, diş hassasiyetinin önemli bir nedenidir. Diş eti dokusu zamanla kaybedildikçe, diş kökü üzerinde mine tabakası bulunmayan diş yüzeyleri açığa çıkar. Bu durum, diş hassasiyetinin başlıca sebepleri arasında yer alır.

Tedavi edilmesi gereken diş eti hastalığınız olmadığından emin olmak için, diş hekiminize muayene olmalısınız. Sağlıklı diş etleri, dişleri sıkıca sararak hassasiyetten korur.

Hindistan cevizi yağı ile oil pulling

Aşırı bakteri oluşumundan dolayı hassas dişleriniz varsa, alternatif bir uygulama olarak hindistan cevizi yağı kullanılabilir. Hindistan cevizi yağının, ağzınızda çalkalaması uygulamasına “oil pulling” denir. Bu uygulama, uzun bir süredir ağız sağlığına yardımcı olmak ve desteklemek için kullanılmaktadır.

Hindistan cevizi yağı; ağızda bakteri üremesini engeller, dişlerdeki plakları parçalayarak diş yüzeyindeki mikropların ve toksinlerin  yok edilmesine yardımcı olur. Bu sayede diş ve diş etlerine hasar veren yıkıcı ortam zamanla daha olumlu bir hale dönüşür, daha sağlıklı diş ve diş etlerini teşvik eden bir ağız içi ortam meydana gelir. Ayrıca, diş lekeleri üzerinde de olumlu etkisi bulunmaktadır zamanla dişlerinizi parlatabilir ve beyazlatabilir.

Yapmanız gereken, 1 yemek kaşığı eritilmiş Hindistan cevizi yağını birkaç dakika boyunca ağzınızda gezdirmek ve tükürmektir. Düzenli olarak yaptığınızda, daha sağlıklı bir ağız ortamını teşvik edebilirsiniz.

Hassasiyete neden olabilecek yiyecek ve içeceklerden kaçının

Bazı yiyecek ve içecekler, diş hassasiyetini daha da kötüleştirebilir. Hassasiyeti azaltmak için, bunları minimum düzeyde tüketmek, hatta tamamen kaçınmak önemlidir.

Kahve, meyve suları, turşu ve gazlı içecekler gibi asitli yiyecekler ve içecekler diş hassasiyetini artırabilir. Bu tip gıdalardan bir süre uzaklaşmanın diş hassasiyetine olumlu etkilerini kolayca fark edebilirsiniz.

Ayrıca, aşırı sıcak veya donmuş yiyeceklerden ve sıvılardan kaçınmak da hassasiyetten korunmak için önemlidir. Bu tip gıdalar dişlerde gözle görülmesi pek mümkün olmayan ince çatlaklara ve dolayısı ile diş hassasiyetine sebep olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir