Diş Fırçası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Diş Fırçası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Diş fırçası kıllarının farklı sertlik derecelerine sahip olduğunu muhtemelen fark etmişsinizdir. Fırça kılları; yumuşak, orta ve sert olarak derecelendirilmektedir. Bu dereceler, fırçalarken kılların ne kadar sert olduğunu ve dişlerinize ve diş etlerinize ne kadar baskı uyguladıklarını gösteren bir belirteçtir. Ancak bu farklılıklar, bir diş fırçası seçerken işleri daha da kafa karıştırıcı hale getirebilir. Peki, bu durumda bizim için hangi diş fırçasının daha iyi olduğuna nasıl karar verebiliriz?

Diş fırçasını doğru seçebilmek, günlük ağız ve diş bakımını ideal olarak gerçekleştirmenin ilk adımıdır. Pek çok farklı tür ve markada farklı farklı ihtiyaçlara yönelik olarak tasarlanmış diş fırçaları mevcuttur. Bu nedenle birçok seçenek arasında kafanız karışabilir ve hangi diş fırçasının sizin için doğru olduğundan emin olamayabilirsiniz. Piyasada birçok iyi seçenek olsa da, diş fırçaları herkese uyan tek bir diş fırçası yoktur. Bu noktada, ihtiyaçlarınıza yönelik olarak en iyi seçimi yapmanız önemlidir. İşte, yeni bir diş fırçası seçerken göz önünde bulundurmanız gereken noktalar!

Dikkat etmeniz gereken genel şeyler

  • Boyut ve şekil

Diş fırçaları, rahat ve kullanımı kolay olacak şekilde çok çeşitli şekil ve boyutlarda tasarlanmıştır. Seçim yaparken, dişlerinizin tüm yüzeylerine en iyi erişimi sağlayan bir kafa boyutuna sahip olanı tercih edin. Çoğu durumda, yaklaşık 1.30 cm genişliğinde ve yaklaşık 2.5 cm yüksekliğinde başlı bir diş fırçası en iyi seçenektir. Daha büyük başlı birçok diş fırçası mevcut olsa da, genellikle ağızda hareket ettirmek daha zor olacağından, etkili bir diş fırçalama için dezavantajlı hale gelir.

  • Kılların sertlik derecesi

Diş fırçaları; ekstra yumuşak, yumuşak, orta ve sert gibi farklı kıl tiplerine sahiptir. İnsanların büyük çoğunluğu için yumuşak kıllı bir diş fırçası en iyi seçimdir. Ancak bazı durumlarda, orta veya sert kıllı bir diş fırçasının kullanılması gereklidir.  Fakat bu kıl sertliğine sahip fırçalar, özellikle daha kuvvetli fırçalamaya yatkın olan kişilerde dişlerin aşınmasına ve diş etlerinin çekilmesine sebep olabilir.

  • Diş hekiminizin tavsiyesi

Sizin için en doğru diş fırçasını seçmek için yardım alacağınız en iyi kişi diş hekiminizdir. Diş hekimleri, ağız hijyeni konusunda uzmandır. Ayrıca, bireysel ihtiyaçlarınıza en iyi neyin uyacağına dair bilgiye sahiptir.  Bu sayede, sizin alışkanlıklarınız doğrultusunda ve ihtiyaçlarınıza yönelik bir diş fırçası seçmenize yardımcı olabilirler.

  • Güvenilir markalara bağlı kalın

Yeni bir diş fırçası seçerken, bilinen ve güvenilen markalara bağlı kalmak iyi bir fikirdir. Üretim aşamaları denetlenen ve kalite kontrol standartlarına uygun bir fırça kullanmak, sağlığınız üzerinde oluşabilecek olumsuz etkilerin önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Elektrikli diş fırçası mı, manuel mi?

Elektrikli diş fırçası, özellikle öz bakım becerileri düşük olan küçük çocuklar, ileri yaşlarda ve bakıma muhtaç bireyler ile zihinsel veya fiziksel engellere sahip kişiler için oldukça iyi bir seçim olabilir. 

Bununla birlikle yapılan pek çok araştırma, elektrikli bir diş fırçasının manuel bir diş fırçasından daha kısa zamanda daha çok diş bölgesine erişerek iyi bir temizlik sağladığını göstermektedir. Bu nedenle aslında herkes için uygun bir seçimdir.

Piyasada bazı uygun fiyatlı elektrikli seçenekler olsa da, elektrikli bir diş fırçası, manuel bir diş fırçasına göre size daha pahalıya mal olacaktır. En az 6 ayda bir değiştirmeniz gerekeceğinden, elektrikli diş fırçalarının yedek başlıklarının maliyetini dikkate almak da önemlidir.

Diş hekimleri tarafından onaylandığı belirtilen tüm manuel ya da elektrikli diş fırçaları, kalite ve güvenlik açısından test edilmiştir. Bu; güvenli olduğundan ve diş eti hastalığını ve plak oluşumunu azaltmada etkili oldukları kanıtlandıklarından emin olmak için test edildikleri anlamına gelmektedir.

Gerçek şu ki, dişlerinizi düzgün ve düzenli bir şekilde temizlemek için çaba gösterdiğiniz ve zaman ayırdığınız sürece, her iki tip de eşit derecede etkili olabilir.

Her iki diş fırçasının da artıları ve eksileri olmakla birlikte diş fırçalamak için manuel mi yoksa elektrikli bir diş fırçasını mı tercih ettiğiniz kişisel tercihlerinize bağlı olacaktır.

Diş Fırçasının Sertlik Derecesi Ne Anlama Geliyor?

Sizin için uygun serlikte diş fırçasının hangisi olacağına karar verirken dikkate alınması gereken bazı kriterler vardır. Bunlar arasında diş ve diş eti yapınız ile diş fırçalama sıklığınızın yanı sıra kullandığınız diş fırçalama tekniğinin de önemi büyüktür. Çoğu araştırma, yumuşak veya sert bir diş fırçası kullanmanın, diş minesinin sağlığı üzerinde doğrudan büyük bir etkisi olmadığını göstermekle birlikte uygun olmayan teknik ve sıklıkta sert bir diş fırçası kullanmanın gerek diş gerekse diyeti sağlığı üzerinde olumsuz etkiler olabileceğini tahmin etmek hiç de zor değildir.

Yumuşak bir diş fırçası, işi diş eti tahrişi olmadan veya diş eti çekilmesine sebep olmadan etkin bir diş fırçalama sağlanıza yardımcı olabilir. Özellikle hassas yapıda diş etleriniz var ise tahrişe sebep olabilecek pürüzlü kenarları olmayan yüksek kaliteli kıl yapısına sahip bir diş fırçası kullanmanın etkisi büyük olacaktır.

Eğer sizin için uygun diş fırçasının hangisi olduğu yönünde tereddütleriniz var ise en iyisi bir uzmandan bu konuda yardım almak olacaktır. Diş hekiminiz, fırçalama alışkanlıklarınızı , diş ve diyeti yapınız göz önünde bulundurarak bu konuda size doğru yolu gösterebilecek iyi bir rehberdir.

Ve tabi ki fırça seçiminde dikkat  edilecek tüm kriterler bir yana, doğru fırçayı satın aldıktan sonra diş fırçalama alışkanlığı edinmek ve günde 2 kez diş fırçalamak en önemlisidir.

Diş Fırçasını Doğru Değiştirme Sıklığı Nedir?

Diş fırçanızı veya elektrikli diş fırçası kullanıyorsanız diş fırçası başlığınızı yaklaşık olarak her üç ayda bir değiştirmeyi unutmayın.

Birçok farklı diş fırçası türünden hangisini seçerseniz seçin, kılları sonsuza kadar dayanmayacaktır. Üç aydan sonra diş fırçanız, %30 daha az plak temizler ve bunun yanı sıra üzerinde bakteri üremesi de kritik bir eşine ulaşır. Bu nedenle, dişlerinizi etkili bir şekilde fırçaladığınızdan ve bu fırçalamanın sağlığınıza olumlu katkısından emin olmak için diş fırçanızı her üç ayda bir değiştirin.

Diş fırçası nasıl temizlenmeli ve saklanmalıdır?

Diş fırçanızın, dişlerinizi sağlıklı tutma görevini sürdürebilmesi için, fırçalama işleminin ardından bir sonraki fırçalamaya kadar geçece olan sürede iyi bir durumda kalması çok önemlidir.

Diş fırçasını derinlemesine temizlemenin birkaç yolu vardır. Diş fırçalamanın ardından kılları bir süre su ile yıkamak ve gargaraya batırmak, üzerindeki mikropları öldürecektir.

Ayrıca, bazı diş fırçaları(özellikle cerrahi sonrasında kullanılan ve bu amaçla üretilmiş olanlar) mikrodalga ile steril edilebilmektedir. Son zamanlarda ultraviyole ışık altında sterilizasyonu sağlayan fırça kutular da üretilmekte olsa da henüz yaygın olarak kullanımı bulunmamaktadır.

Diş fırçanızı banyo tezgahının üzerinde veya tuvaletin yakınında mı saklıyorsunuz? Yapmayın!

Bakteriler, çoğalmak ve yayılmak için sıcaklığa ve neme ihtiyaç duyar. Bakterilerin diş fırçanızda üremesini önlemenin en iyi yolu ise, fırçayı hava alabileceği bir yerde dik bir şekilde saklamaktır. Ayrıca, klozetten uzak tutmak da tahmin edebileceğiniz gibi iyi bir fikirdir.

Çocuklar için diş fırçası nasıl seçilir?

Bir çocuk için diş fırçası seçerken, çocuklara özel olarak tasarlanmış ve diş hekimleri tarafından onaylanmış olanlar arasından karar vermek önemlidir.

Çocuğunuzun diş fırçası, gelişmekte olan gerek süt gerekse daimi dişlerini ve diş etlerini koruyabilmesi için yumuşak kıllara sahip olmalıdır. Bu nedenle süt dişleri ve daimi dişleri olan çocuklar ile ağzında hem süt hem de daimi dişleri bulunan karışık dişlenme aşamasındaki çocuklar için kullanılacak diş fırçaları birbirinden farklılık göstermektedir.

Çocuğunuz yeterince büyükse, onu eczaneye veya markete götürüp kendi diş fırçasını seçmesine izin vermek de onu bu alışkanlığa motive etmek adına iyi bir fikir olabilir. Bu, daha sonra kullanmaktan mutlu olma olasılığını artıracaktır.

Bu konuda tereddütleriniz oluşursa diş hekiminizden yardım istemelisiniz. Piyasada çok çeşitte ve birbirinden farklı özelliklerle üretilen diş fırçaları arasından sizin çocuğunuz için iyi bir seçim yapmanıza yardımcı olacaktır.

Diş hekiminizden öneri isteyin!

İhtiyaçlarınıza uygun spesifik bir diş fırçası bulmakta güçlük çekiyorsanız ya da kararsız kaldıysanız, bu konuda size önerilerde bulunması için diş hekiminizden yardım isteyebilirsiniz.

Bizler; bu konuda deneyimli ve dişlerin özel ihtiyaçlarına aşina olduğumuzdan, sizi, dişlerinizin durumunu, mevcut fırçalama rutininizi ve alışkanlıklarınızı da iyi tanıdığımızdan sizin için en iyi seçeneği bulmak konusunda kolaylıkla yardımcı olabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir