Diş Eti Şişmesi Nedenleri ve Tedavisi

Çeşitli problemler diş eti şişmesine yol açabilirler. Bunların çoğu, ağız ve diş sağlığını ilgilendiren, olasılıkla ihmal edilmiş veya henüz farkına varılmamış sorunlardan kaynaklıdır.

Diş eti şişmesi, genelde diş eti hastalıkları ve/veya diş iltihabı gibi başka sorunların işareti olma olasılığı vardır. Öncelikle bu sorunun hangi sebepten kaynaklandığı diş hekimine tarafından tespit edilmeli ve buna uygun bir tedavi protokolü de benimsenmelidir.

Diş Eti Şişmesinin Sebepleri

Diş eti şişmesine sebep olabilecek bazı potansiyel durumlar vardır;

Çiğneme sırasında dişe Takılarak orada kalan fark edilmemiş Gıda Parçacıkları

Örneğin patlamış mısır yemek genelde mısırın sert parçacıklarının dişler arasında kalmasına sebep olur ve bazen bu parçalar diş etlerine gömülürler. Ve bu nedenle gözle de görülemezler. Dişte takılı kalan bu gıda parçacıkları, ilgili bölgede kolayca tahriş ve şişkinlik yaratabilir.

Çoğu durumda bu belirtiler çok uzun sürmezler ve kişi gıda parçacıklarını fırçalayarak veya diş ipi ile uzaklaştırarak temizlerse diş etindeki şişlik de genellikle kendiliğinden ortadan kalkar.

Diş Eti İltihabı

Diş eti iltihabı, diş etlerinde ağrı ve şişliklere ve en nihayetinde de dişi saran diş eti ve kemik dokuların kaybına neden olan, tedavi edilmediği taktirde hızla ilerleyen agresif bir hastalık ve diş etlerinde rastlana şişmelerin en yaygın sebeplerinden bir tanesidir. Bu nedenle muayene olduğunuz esnada, diş hekiminiz muhtemelen sizi diş eti hastalıkları yönünden inceleyecek ve gerekli kontrolleri de yapacaktır.

Eğer sadece hafif bir ağrı ve hassasiyet varsa bunun diş eti iltihabından kaynaklandığının farkında bile olmayabilirsiniz. Bu durumda, henüz erken aşamasında olduğunuz diş eti iltihabı hızlı bir şekilde tedavi edilmeli ve diş eti iltihabının sebep olabileceği yıkıcı etkilerle karşılaşmadan önlenmelidir.

Bu rahatsızlığın bazı belirtileri şu şekilde olabilir;

 • ağızda kötü bir tat
 • Efektif bir diş fırçalama ve ağız bakım uygulamalarına rağmen, temizlikten sonra bile devam eden, kötü bir ağız kokusunun kalması
 • Dişlerde bölgesel veya yaygın hassasiyet
 • Kendiliğinden diş kayıpları veya bir ya da birden fazla dişte aniden meydana gelen ve ilerleyici nitelikte gösteren sallanmalar.
 • Diş etlerinin sağlıklı pembe rengini v e sıkı dokusunu kaybederek kızarmış ve şişmiş bi hal alması.
 • çiğnerken ağız içinde yaygın bir ağrı olması
 • diş fırçalama sırasında veya kendiliğinden meydana gelen diş eti kanamaları
 • Bir veya birden fazla diş bölgesinde diş eti çekilmesi
 • dişlerin ağızdaki duruşlarında meydana gelen kaymalar, diş akslarının bozulması gibi değişimler

Hamilelik

Hamilelik sırasında, döngüsel olarak bazı hormonlarda oldukça hızlı ve ciddi değişimler meydana gelir. Bu hormon değişimlerinin, ağız içinde de bazı belirtileri gebelik sırasında ortaya çıkar.

İşte bu yüzden, eğer kişinin ağız sağlığı mükemmelse ve hamileyse, yine de diş eti şişmesi ile karşı karşıya gelmek söz konusu olabilir. Bu konuda hem kadına doğum uzmanınızdan hem de diş hekiminizden yardım alabilirsiniz.

Enfeksiyonlar

Ağızda aniden ortaya çıkan bazı enfeksiyonlar da diş etlerinde şişmeye sebep olabilirler.

Örneğin uçuk gibi bazı enfeksiyonlar, diş etlerinde şişmeye sebep olur ve bazı komplikasyonlara yol açabilirler.

Ayrıca ağızda mantar kaynaklı yaralar da şişkinlik gibi belirtiler ile ortaya çıkabilirler.

Uçuk ve mantar gibi sebeplerden daha yaygın olarak çürümüş bir dişin iltihabı, diş apsesi olarak adlandırılan duruma neden olarak, özellikle ilgili diş bölgesinde şişkinliğe sebep olabilirler.

Diğer Sebepleri

Bazı diğer sağlık problemleri de diş eti şişmesine yol açabilirler ancak bunlar, yukarıda sayılan sebeplere kıyasla daha az yaygın bir durumdur.

Diğer muhtemel sebepler şöyle sıralanabilir;

 • Düzenli olarak kullanılan bazı ilaçların yan etkileri
 • yetersiz veya yanlış beslenme
 • diş macunu ve ağız yıkama suyu gibi ürünlerin içinde bulunan bazı kimyasallara karşı gelişen allerjik bir hassasiyet

Her durumda, diş hekimi kişinin tüm diğer belirtilerine de göz atacaktır ve sağlık geçmişini inceleyerek altta yatan sebebi bulmaya çalışacaktır.

Tedavi

Diş etinde bir şişlik fark ettiğinizde öncelikle hızlı bir şekilde diş hekiminize muayene olmalısınız.

Düzenli olarak diş hekimine uğramak, rutin muayene ve temizlik yaptırmak, diş ve diş eti problemlerinin büyük bir soruna yol açmadan başlangıç aşamasında tedavi edilmelerini sağlayabilir.

Eğer ihtiyaç olursa, uygulanacak tedavi ve ilaçlar diş eti şişliğinin temel sebebine göre değişecektir.

Ağız problemlerinin tıbbi tedavileri seçenekleri arasında şunlar sayılabilir;

 • ilaçlı ağız yıkama suları
 • Diyetlerine uygulanan kremler
 • Medikal diş macunları

Önleme

Diş etlerindeki şişmeyi önlemek, herhangi bir ağız tedavisinin temel noktasıdır.

Aşağıdaki önlemler şişkinliği önleyebilirler veya henüz başlangıç aşamasındaki belirtileri hafifletebilirler:

 • Günde en az iki defa veya her öğünden sonra düzenli olarak dişleri fırçalamak
 • Düzenli diş ipi kullanmak
 • Diş macunu ve ağız yıkama sularını seçerken dişlerinize ve diyetlerinize zarar vermemesine dikkat etmek.
 • Şekerli gıdalardan kaçınmak, bunlar ağızda bakteri birikimine sebep olurlar
 • Sigaradan uzak durmak
 • Alkol tüketmek ve alkol içeren gargaralardan uzak durmak, alkol diş etlerini kurutabilir ve tahriş edebilir

Şişmiş veya tahriş olmuş diş etleri genellikle altta yatan başka bir sorunun işaretidirler. Bu belirtileri gözardı etmek işleri uzun vadede daha zorlu hale getirebilir.

Ev Çözümleri

İyi bir ağız sağlığına sahip olmak pek çok vakada sağlık problemlerine karşı koruma sağlayacak olsa da, yine de sorunlar ortaya çıkabilirler.

Eğer diş etlerinde şişkinlik gibi bir rahatsızlık ortaya çıkacak olurlarsa, bunlara karşı etkili olabilecek, evde kendi imkanlarınızla uygulayabileceğiniz bazı çözümler şunlar olabilir;

Tuzlu Su

Tuzlu su gargarası yapmak ağız sağlığına iyi gelir ve ayrıca diş etindeki şişlikleri yatıştırabilir. Tuzlu su ile gargara yapmak, ağız içi şişliklerinin ve yaraların iyileşmesini hızlandırır.

1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı kadar tuz koyun. Sonrasında tuzu çözündürün ve 30 saniye boyunca bu suyla gargara yapın.

Günde üç defa yapmak şişkinliği bir miktar azaltmaya yardımcı olabilir.

Öz Yağlar

Bazı öz yağların genel ağız sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

Yapılan bazı çalışmalarda, öz yağlar içeren ağız yıkama sularını kullanımının, diş eti iltihabına sahip insanlarda plak ve inflamasyon düzeyinde ilaçlı ağız yıkama sularına göre daha fazla iyileştirici etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.

Ancak öz yağlar içeren ağız yıkama suları kullanmadan önce içerisinde alkol gibi sert bileşenlerin olmadığından emin olun. Bu tip bileşenler diş etlerini daha fazla tahriş edebilirler.

Aloe Vera

Aloe vera, ağızdaki şişlik ve enfeksiyonlar üzerinde olumlu etkileri olan bir bitkidir.

Yapılan bazı araştırmalarda, aloe vera jelin diş etlerindeki iltihap kaynaklı inflamasyonu azaltabildiği gösterilmiştir.

Pek çok ağız yıkama suyu üreten şirket, artık aktif bileşen olarak aloe vera da kullanıyor. Bununla birlikte bazı insanlar jeli doğrudan sürmeyi ya da diş macunu içeriğinde kullanmayı tercih ediyor.

Zerdeçal

Hint mutfağında yaygın olarak kullanılan ve  anti-inflamatuvar özelliklere sahip bir baharat olan zerdeçal da diş eti şişmesine iyi gelebilir.

Yapılan bazı çalışmalara göre zerdeçal jeli ağızdaki plakların kontrol altına alınmalarına yardımcı olabiliyor ve iltihap belirtilerini hafifletiyor.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Bazı ev çözümleri diş etlerindeki şişkinliği geçici olarak azaltabilseler de, elbette bir sağlık profesyonelinin koyduğu teşhis ve tedavinin yerine geçemezler.

Diş eti şişliğine sebep olan altta yatan problemler eğer tedavi edilmezlerse ciddi komplikasyonlara yol açabilirler. Diş eti şişmesi yaşayan herkes tam teşhis ve tedavi için bir diş hekimi tarafından muayene edilerek şişliğin sebebine yönelik olan tedaviyi mutlaka almalıdır.

Sonuç Olarak

Diş eti şişmesi yaygın bir problemdir ve çoğu zaman ciddi ve yıkıcı bir etkiye sahip değildir.

Ancak birkaç günden daha uzun sürerse, altta yatan başka bir problem olabilir. Eğer şişkinliğe ateş de eşlik ediyorsa, hemen diş hekiminize görünmelisiniz.

Diş eti şişkinliği gözardı edilmemeli ve belirtiler ortaya çıkar çıkmaz bir diş hekimine muayene olunarak gereken tedavi mutlaka uygulanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir