Diş Beyazlatma Bantları İşe Yarıyor Mu?

ağız sağlığı

ağız sağlığı

Reklamlarda, kozmetik marketlerde veya eczanelerde, muhtemelen dişlerinizi beyazlattığını iddia eden birçok ürün göreceksiniz. Evde diş beyazlatma ürünleri, diş beyazlatma bantları veya jelleri gibi diş beyazlatma ürünleri gerçekten işe yarıyor mu?

Kısa bir cevap verecek olursak, evet.

Diş beyazlatma bantları, dişleri 1-2 ton beyazlatabilir ve birkaç gün gibi kısa bir sürede etki edebilir. Ancak, ev tipi beyazlatma ürünleri, genellikle profesyonel beyazlatma teknikleri kadar etkili değildir. Her leke üzerinde eşit derecede tatminkar sonuçlar veremez. Ayrıca evde yapılan bu tür uygulamalar,  ne yazık ki artan diş hassasiyeti ve diş eti tahrişi gibi bazı riskleri de beraberinde getirir.

Diş lekelenmeleri iki kategoriye ayrılabilir: içsel ve dışsal lekelenme. 

Dışsal lekelenme

Diş yüzeyini etkiler ve büyük ölçüde aşağıdakiler gibi çevresel faktörlerden kaynaklanabilir;

 • Sigara içmek
 • Şarap, çay, kahve gibi boyama potansiyeli yüksek bazı yiyecek ve içecekler
 • Antibiyotikler
 • Bakır ve demir gibi metallere maruz kalma

İçsel lekelenme

Dişlerin iç yapısından kaynaklı olan lekelenmelerdir, şu faktörlerden kaynaklanabilir;

 • Yaşa bağlı diş yapısındaki doğal değişiklikler
 • Genetik
 • Antibiyotikler
 • Yüksek düzeyde florür maruziyeti
 • Diş gelişim bozuklukları

Diş beyazlatma bantları hem dış hem de iç lekeleri hedefler

Beyazlatma bantları, her iki leke türünü de hedefleyebilir. Yaşlanma, genetik, sigara veya kahvenin neden olduğu lekeler bu tip ürünlere genellikle en hızlı yanıt verenlerdir.

Bu bantlar, diş renginize küçük bir iyileştirme yapmaya çalışıyorsanız uygundur.  Ancak, daha belirgin değişiklikler istiyorsanız, klinik koşullarda profesyonel beyazlatma yaptırabilirsiniz. Bir diş hekimi, daha güçlü ve etken maddesi leke yapısına göre değişim gösteren ajanlar kullanarak, size özel tedaviyi ihtiyaçlarınıza yönelik en zararsız ve en uygun biçimde verebilir.

Diş beyazlatma bantları ile sonuçlar ne zaman görünür?

Piyasada, çok sayıda beyazlatma bandı mevcuttur. Kullanma talimatları, markalar arasında farklılık gösterir. Genellikle, 2 hafta boyunca günde iki kez beyazlatma bantlarını kullanmanız gerekir. Ve genellikle, her seferinde yaklaşık 30 dakika dişlerinizde bırakırsınız.

Dişlerdeki beyazlama birkaç gün gibi kısa bir sürede görülebilir ve dişlerinizi 1-2 ton açabilir. Bazı ürünler, bunları günde yalnızca bir kez uygulayarak da aynı sonuçları verebilir.

Dikkat edilmesi gereken riskler ve alınacak önlemler

Diş beyazlatma bantlarının artan diş hassasiyetine ve diş eti tahrişine neden olduğu bilinmektedir.

Diş hassasiyeti, ürünü kullanmaya başladığınızda başlar ve birkaç gün devam eder. Diş eti tahrişi, ürünü kullanmayı bitirdikten sonraki gün içinde başlayabilir ve tipik olarak birkaç gün sürmektedir.

Bu yan etkilerin ortaya çıkma riskini, beyazlatıcıdaki kimyasal bileşiklerin oranları ve kombinasyonları ile bunları kullandığınız süreye bağlıdır.

Bu yapılan uygulamaları takiben iyi ağız hijyeni alışkanlıklarını uygulamak ve belirli gıdaların tüketimini en aza indirmek, lekelenmeyi önlemenize ve diş sağlığınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Diş beyazlatma bantlarının avantajları

 • Uygun fiyatlı bir alternatiftir

Diş beyazlatma bantları, profesyonel tedavilerden daha ekonomiktir.

 • Kullanımı kolaydır

Bandı uygulamadan önce herhangi bir hazırlık gerektirmez.

 • Her yerde uygulanabilir

Taşıma kolaylığı sayesinde her yerde yanınızda bulunabilir ve kolayca uygulanabilir.

Diş beyazlatma bantlarının zararları

Kullanımı kolay olsa da, ev tipi diş beyazlatma bantlarının bazı zararları da vardır. Onları kullanmaya başlamadan önce, dezavantajlarını göz önünde bulundurmanız önemlidir.

 • Düzensiz beyazlatma

Ev tipi beyazlatıcıları kullanırken, ne kadar dikkatli olursanız olun, ürünün dişlerin tamamının tüm yüzeylerine temasını zordur. Sonuç olarak, tedavinin sonunda tüm dişlerinizin tüm yüzeyleri aynı beyazlıkta görünmeyebilir. Ev tipi beyazlatmaların ardından bazen, göze çarpan belirgin sarı kenarları olan, düzensiz beyazlatılmış dişlerle karşılaşmak olasıdır.

 • Diş hassasiyetine neden olabilir

Aşırı veya yanlış uygulamalar ile veya hatalı ürün seçimi yapıldığında diş beyazlatma ürünleri diş ve diş etlerinde hasara sebep olabilir. Kimyasalların aşırı kullanımı, diş minesini aşındırarak çürüklere neden olabilir. Ayrıca, uzun süreli beyazlatma diş etlerinde de hasara yol açar. Herhangi bir ev tipi ürünü kullanmadan önce, diş ve diş eti sağlığınızı kontrol ettirmek için diş hekiminizi ziyaret edin.

 • Diş eti sorunlarına neden olabilir

Çoğu zaman, diş beyazlatma bantlarının içindeki kimyasal veya beyazlatma maddesi hassas olan diş eti dokularına zarar verebilir. Bandın üzerindeki beyazlatma jeli ile yumuşak dokular arasındaki teması önlemek çok zordur. Ayrıca, jelin dişler üzerinde etkili olması için bantları günlerce ve haftalarda uygulamanız gerekir. Ve uygulamanın her seferinde bunu doğru yapmak oldukça zordur.

Sonuç olarak…

Diş beyazlatma bantları, dişleri 1-2 ton açma potansiyeline sahiptir. Uygulamaya başladıktan birkaç gün sonra sonuçları görmeye başlayabilirsiniz.

Ev tipi beyazlatma ürünleri, dişlerdeki hafif ton bozulmalarını düzeltmede kullanılır. Daha büyük lekelenmeler ile mücadele ediyorsanız veya büyük renk değişikliklerini amaçlıyorsanız profesyonel temizlik ve beyazlatma için diş hekiminizi ziyaret etmek daha doğru bir seçim olacaktır.

Herhangi bir diş beyazlatma bandı kullanmadan önce, diş ve diş eti sağlığınızı kontrol ettirmek ve öneriler almak için diş hekiminizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir